PİYASAYA BAKIŞ-ABD ekonomisinin güçlü görünümü petrol fiyatlarına destek verdi

07/04/2021 08:34:18


ABD ekonomisine ilişkin gelen güçlü veriler ve API'nın haftalık  verilerinin ABD petrol stomklarında düşüşe işaret etmesi uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarına destek verdi.

ABD ile İran arasında 2015 nükleer anlaşmasına dönüş için sürdürülen dolaylı görüşmelerde bir anlaşmaya varnılmasının İran'ın petrol ihracatını artırıcağı endişeleri petrol fiyatlarındaki yukarı hareketi sınırlı tutuyor.

Şu sıralarda ICE'de Haziran vadeli Brent petrolü düne göre 27 cent artışla 63,01 dolar/varil seviyesinden işlem görüyor.

NYMEX'de Mayıs vadeli Batı Teksas petrülü de 19 cent yükselişle 59,52 dolar/varil seviyesinde.

Analistler, petrol arzının artmakta olduğuna dair işaretlerin  gelmeye devam etmesi, Avrupa ülkelerinde COVID-19 tedbirlerini sürmesi  halinde petrol fiyatlarında yeniden bir geri çekilmenin tetiklenebileceğine işaret ediyorlar.

Brent petrolü 62,91 dolar seviyesinin üzerinde kaldıkça 63,84 dolar/varil direncinin nederebileceğini ifade eden analistler, aşağı  hareketlerde ise 61,22 dolar/varile kadar geri çekilme riski olduğunu  belirtiyorlar.

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar